X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

Riflessione Linguistica 01

شنبه 31 شهریور 1397 12:16 نویسنده: شیرین چاپ

همیشه معتقد بوده ام کلمات هر زبان و نحوه بیان هر چیز در هر زبان ارتباط مستقیم با فکر و فرهنگ دیرین آن مردم دارد. محال است نحوه حرف زدن یک ملت و کلمات روزمره شان، ضرب المثل هایشان، اشعارشان و ... متفاوت با روح تفکر و فرهنگشان باشد.

مثال هایش زیادند. یکی از دم دستی ترین هایش برای من فقدان جمله "عاشقتم" در دیالکت استان پیه مونته است. وقتی بخواهند به هم ابراز علاقه کنند می گویند دوستت دارم. دقت کنید که در ایتالیایی تفاوت بار معنایی آن اولی با دومی زمین تا آسمان است. یعنی بجای ti amoمی گویند ti voglio bene (در معادل دیالکتیکش البته). این دومی خیلی ملایم است و به یک دوست، فرد خانواده و هر کس دیگری می تواند گفته شود و دوستانه است نه عاشقانه. از بس که مردمان تودار و محافظه کاری اند و از بس که در نشان دادن عواطفشان کم سخاوتند.از بس که نشان دادن عواطف (از هر نوعش) را جزو بی کلاسی محسوب می کنند و همیشه شق و رق هستند.

یک کلمه که در زبان فارسی وجود ندارد و خیلی نشان دهنده فرهنگ مردسالارش است فعل corteggiare است و عمل ِ corteggiamento. معادل نامربوط و مزخرفی که برای جلب توجه جنس مخالف در زبان فارسی هست "مخ زنی" ست که کاری ست منفی و تقریبا و اکثرا همراه با دروغگویی. تا جایی که من تجربه دارم آنهایی که مخ زنی می کنند معمولا از خودشان تعریف می کنند تا دل کسی را ببرند مثلا! بماند که حالا تجربه من محدود به شنیده هایم هستند. از آنجا که هیچوقت هیچ رابطه عشقی و احساسی با هیچ ایرانی یا فارسی زبانی نداشته ام این تجربه که می گویم مبنایش فقط گفته های اطرافیان از تجربه هایشان است. اگر شما مثال مخالفی دارید که در آن "مخ زنی" معنای مثبتی دارد این بنده حقیر را از اشتباه بیرون بیاورید. 

Corteggiamento رفتاری بسیار خوشایند است مشابه همان کاری که پرنده های نر می کنند. رنگ عوض می کنند تا خوشرنگ تر و دلبرتر شوند، زیباترین آوازهایشان را می خوانند و چهچهه می زنند تا مورد پسند پرنده ماده قرار بگیرند. آدم ها هم رفتارشان دقیقا همین است. حرف های خوب بهت می زنند، توجه شان را با کارهای کوچک و بزرگ نشان می دهند . نشان می دهند که حواسشان بهت هست و کاری می کنند که فکر کنی خواستنی ترین و دوست داشتنی ترین زن دنیا هستی. ممکن است وجهه مادی هم پیدا کند که شخصا برایم رسیدن به این قدم ناخوشایند است و توجه معنوی و احساسی را بیشتر دوست دارم و خالص تر می دانم.

هنوز هم نفهمیده ام چرا چنین لغاتی در فارسی وجود ندارند. لابد بخاطر اینکه در فرهنگ ما فرض بر این است که زن اصولا کی هست که لازم باشد توجهش را جلب کرد؟  همین که نری نگاهش کند، همین که شوهر پیدا کند و نترشد باید کلی هم خوشحال و شکرگزار باشد!


نظرات (4)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل (پنهان میماند) :
وب/وبلاگ :
متن نظر :
I like you همون ازت خوشم میاد هست و معنی بیشتر و عمیقتری نداره... اگه این جمله مد نظرت بود!
البته باز همینم مفهوم خوشایندی رو انتقال میده، مگه نه؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
همینطوره نسرین جان. مرسی!
هاهاها... منم در مورد ایتالیایی نمی دونستم عزیزم

آره. تو می تونی به هر کی خیلی دوستش داری چه مرد و چه زن بگی (البته در مورد های صمیمی) ولی دومی رو به فقط اون جنس مقابلت که عاشقش شدی میگی.

من از اولی روزی حد اقل یکبار استفاده می کنم. قشنگه و شنیدنی!

I love you Shirin
امتیاز: 0 0
پاسخ:
مرسی نسرین جون. بهم یک چیز تازه یاد دادی :))
I love you too Nasrin joon
چون نظرات معمولآ باز نیستند، دیروز توجه توجه نکردم وگرنه می خواستم بگم حتمآ می دونی چیزی که در مورد واژه ها در زبان ایتالیایی نوشتی، در انگلیسی هم هست. دقیقآ همین واژه ی دوستت دارم و عاشقتم.
I love you
I'm in love with you
یا در مورد زنانه و مردانه بودن فردی که در موردش حرف می زنیم. her و him
در مورد زبان مخ زنی فکر کنم در فارسی تاریخ خیلی دیرینه ای داشته باشه چون خیر سرمون از این نظر، خیلی پر باریم. جالبیش به اینه که هر چی تمدن به جلو میره، هیچ کاستی درینمورد پیدا نمی کنیم.
الآن فکر کردم اگه در معنویات و معیارهای انسانی و درست، مردم بخصوص قدرتمندان ایران اینقدر پایبند بودن، چقدر وضع ایران خوب بود!
اما هیهات...
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام نسرین جون. مرسی.
من سواد انگلیسی ام در زبان محاوره خیلی کمه. یعنی واقعا اون اولی دوست داشتن دوستانه است و دومی عاشقانه؟! نمی دونستم. خاک عالم!
باهات موافقم. کاش کمی کمتر دین و کمی بیشتر پایبندی به اصول اخلاقی داشتیم.
نیره
سلام و عصر به خیر
مبحث خیلی جالبی است. در زبان شناسی درباره مطلبی که گفتی خیلی بحث شده. به خاطر ارتباط زبان با تفکر، وقتی واژه ای در زبان وجد ندارد، مردم نمی توانند به آن موضوع فکر کنند.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام نیره جان عصر تو هم بخیر.
ممنون. شما که متخصص در این زمینه هم هستی و کلی مطالعه داری. از این منظر کمی مثل Dilemma ی اول مرغ بود یا تخم مرغ می شه!