X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

تکمله تحصیل در رشته طراحی لباس

شنبه 23 تیر 1397 06:57 نویسنده: شیرین چاپ

نکته  تازه ای که یادم افتاد در مورد تخصص در یک زمینه خاص است: معمولا با صاحبان امضاهای مهم، تعداد زیادی استیلیست کار می کنند و زیر لوای آن امضای بزرگ طرحشان به تولید می رسد. یعنی الزاما ممکن است تمام آنچه که بعنوان مدل های جورجو آرمانی، روبرتو کاوالّی و ... می بینید کار خودشان نباشد ولی کار آنها که برای آنها کار می کنند و طرح هایشان توسط این اساتید اصلاح و تکمیل می شود. معمولا استیلیست های جوان در طرح یک زمینه خاص تخصص پیدا می کنند: مثلا طراحی لباس زیر، طراحی لباس شنا، طراحی لباس عروس/داماد، طراحی لباس شب، طراحی لباس معمولی برای استفاده هر روزه و بعد آن طراح هایی هستند که ذهنشان پر از فانتزی ست و شوهای شان را ببینید می گویید آخر کی و کجا می تواند اینجور لباسهایی را تن کند و بعنوان یک خل و چل گرفته نشود؟! آن استیلیست ها بسیار مورد علاقه دنیای هنرمندان هستند مثل لید ی گا  گا و اینها. حتما قبول دارید که کسانی مثل ایشان یا مایلی خانم، مدو نای عزیزمان و غیره در مناسبت هایی مثل ام تی وی شو و گرمی و اینها قرار نیست مثل من و شما لباس بپوشند! جزیی از دنیای آنها و شهرتشان مدیون چهره ای ست که از خود ارائه می دهند.

خلاصه که فکر نکنید دنیای مد یعنی لباس های روزمره که هر روز می بینیم. به تخصص مورد علاقه خودتان هم فکر کنید. مثلا طراحی لباس زیر یکی از تخصص های خیلی عالیست. اگر دوست دارید مدل های I ntimissimi را نگاهی بکنید و ببینید در همین چند تکه لباس چقدر تنوع و چقدر زیبایی می تواند باشد. مخصوصا این مارک که برای من همیشه یادآور سادگی و زیبایی و الگانس است. طراحی لباس خواب و بیبی دال و پیژامه و اینها همه در همین گروه قرار می گیرند. بله! تعجب نکنید، پیژامه و روبدوشامبر هم توی دنیای مد جای خیلی مشخص و مهمی دارند.

نکته دیگر اینکه قرار نیست هر طراح لباسی توی دنیا معروف شود. مارکهای زیادی هستند که اهمیت شان حوزه محدودتری دارد ولی دلیل نمی شود فروش نداشته باشند و صاحب امضایش ثروتمند نباشد. تمام آتلیه های معروف لباس شب و لباس عروس و داماد که در گوشه و کنار شهرهای ایتالیا می بینید جزو این گروه هستند. کار در این زمینه می تواند یک معروفیت خوب و مناسب و درآمد خیلی رضایت بخش در شهر و استان کوچکتری هم بهمراه داشته باشد و صد البته رضایت خاطر برای امضا کننده و خیاط طرح ها. بخاطر اینست که می گویم خیاطی بلد بودن خیلی مهم است. اگر توانایی به واقعیت رسانیدن طرح های خودتان را داشته باشید هیچوقت لنگ کسی نمی مانید که طرح هایتان را قبول کند و گوشه چشمی بهتان بیندازد. طراحی می کنید و می دوزید! یادتان باشد برای مردم معمولی دیدن یک لباس واقعی و پرو کردنش خیلی معنای بیشتری دارد تا دیدن چند تا اسکچ از یک لباس. از توانایی هایی که دستها می توانند کسب کنند و آن خدمتی که به شما خواهند کرد غافل نشوید!

و در آخر اینکه یاد حرف دوست نادیده ای افتادم که گفت از من می ترسد! قصد من اینست که با واقع گرایی سئوال کننده را راهنمایی کنم. فکر می کنم داشتن چشم های واقع بین خیلی مهم اند برای کسی که می خواهد زندگی اش را شروع کند و کمکش می کنند راستی راستی آستین ها را بالا بزند و بداند که دنیا هیچ چیز را به هیچکس هدیه نمی کند. کمکش می کنند که امیدهای واهی نداشته باشد و واقعیت دنیا و زندگی از پا درش نیاورند. چنین آدمی با آموزش و کار خودش را آماده مواجهه با مشکلات می کند و از موفقیت هایش هم لذت می برد، یاد می گیرد که شکست ها  و "نه" ها و درهای بسته هر قدر هم پی در پی باشند ولی بالاخره به نتیجه ای خوب خواهند برد. صادقانه می گویم، ترجیح می دهم سخت و خشن بنظر برسم تا آدم سهلگیر و بله گوی مورد پسند همه که اما خیلی زود سست و بی پایه بودن حرفهایش به همه نمایان می شود.

نظرات این دو تا پست باز هستند تا اگر سئوالات متفرقه داشتید و در عهده ام بود کمکی بکنم، در خدمت باشم. شروع هفته همگی تون بخیر!


نظرات (3)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.
سلام شیرین عزیز و دوست داشتنی
یک دنیا از لطفی که داشتی ممنونم . متنی که نوشتی پر از نکته های درست و منطقی بود ودقیقا چیزهای واقعی که دونستنش برای هر مهاجر و تازه واردی الزامیه .
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام مهربانو خانم. اختیار دارید. در خدمتم اگر نیاز داشتید.
بازم ازت ممنونم خانم گل
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اختیار داری نسرین جان
عالی!
نه شیرین جون کار تو درسته
آدم با رک گویی تکلیفش مشخصه. می دونه همینه که می شنوه.
کسی که داره از دیار و خانواده اش جدا میشه، باید نکات ریز اخلاقی و توانایی هاشو در نظر بگیره.
اتفاقآ من بخاطر همین خصلتت عاشق نوشته هات شدم و محاله هر روز سر نزنم و نخونمت.
خیلی دوستت دارم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
منهم تو رو دوست دارم نسرین جان و ممنون برای مهربونی ات.
چیزی که زبان و کلمات به نظر من قاصرند از بیانش همین سختی ها هستند و من همیشه تلاش می کنم انتقالش بدم که هر کسی با اطمینان از آنچه که واقعا خواهانشه تصمیم بگیره. راه آسونی نیست اصلا!