X
تبلیغات
زولا

جنگ بین فقیران

شنبه 4 فروردین 1397 21:50 نویسنده: شیرین چاپ

چند روز پیش خیلی اتفاقی و موقع گوش کردن/نگاه کردن یک کلیپ ابی (یکی از آهنگهای مورد علاقه ام: جستجو) در همان خلسه و اوج کیفی که بودم کنجکاو شدم ببینم این "فرید زلاند" کیست. زلاند بنظرم یک فامیل غیر ایرانی آمد و با یک جستجوی ساده و از طریق ویکی پدیا متوجه شدم که حدسم درست بوده است. فرید زلاند افغانی الاصل است و همراه با خواهران و برادران دیگرش همگی موسیقی دان و خواننده هستند. من چیزی دیگری نمی نویسم چون رزومه کاری او بسیار طولانی ست و متنوع. می گذارم به عهده هر کسی که با آهنگهای هایده، مهستی، داریوش، گوگوش، ابی، ستار ... زندگی کرده است.

تک تک ماها باید به این نتیجه برسد که بدون کسی مثل فرید زلاند من و خیلی های دیگر باید برویم برای خودمان، احساساتمان، خاطراتمان، عاشقی هایمان و ... یک گور بکنیم و بخوابیم تویش. شاید هم نه فقط برای اینهایی که گفتم. احتمالا مهم تر از همه این موارد قبلی باید خجالت از بی شعوری و نژادپرستی و تعصب کور و گنده گوزی هایمان باشد. 

یکی از خیرات و برکات بی شمار دهه های اخیر در مملکت ما، به راه اندازی جنگ بین فقیران هم بوده است. که برای به دست آوردن آن اندک روزی ِ در دسترس همه مان بیفتیم به جان هم و این وسط فکر هم بکنیم که بخش مهمی از نداری و فلاکت ما بخاطر حضور مهاجران افغان است. چه خوشمان بیاید و چه نیاید باید قبول کنیم رفتار ما و قوانین رسمی کشور شرم آور و نژاد پرستانه اند و بویی از تمدن و انسانیت نبرده اند. 

این یادآوری را کردم که همه مان برویم و بخوانیم و ببینیم فرید زلاند کیست و اگر دیدیم و شنیدیم کسی زر زر زیادی می کند توی چشمش بکنیم که ترانه ساز و آهنگساز تمام آهنگهای محبوب زندگی اش یک افغان است. که ابی از وقتی زلاند تصمیم گرفت با او همکاری نکند، دیگر ابی نیست و همینطور خیلی های دیگر. خاک بر سرمان واقعا!

پی نوشت. می دانم الان موقع عید و گل و بلبل گفتن است ولی خوب چه کنم ... توی ذاتم نیست خفه خون گرفتن. وقتی خاک بر سریم، خاک بر سریم دیگر. کاری اش هم می شود کرد؟