X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

مدیریت روابط حرفه ای، اسم من و باقی داستان ها ...

جمعه 20 اسفند 1395 21:03 نویسنده: شیرین چاپ

فکر کنم یکی از سخت ترین کارهای دنیا مدیریت روابط حرفه ای باشد و قاطی نکردنشان با روابط فردی. چند نفر را شناخته اید که بعد از یک بحث و اختلاف نظر ناجور و شدید کاری، به روی هم لبخند بزنند، بابت فلان مناسبت به هم تبریک بگویند و دست بدهند و روبوسی کنند و یا بروند چای بنوشند و گپ بزنند؟

داشتن توانایی شخصی نکردن مسائل کاری و جدا کردن حساب ها از هم  از آن خصلت های ناب و کمیاب است که وقتی در کسی پیدایش می کنی انگار دنیا به تو داده اند. اصلا هم مهم نیست که فردی اینکار را - جدا کردن حساب ها را و به دل نگرفتن ها را - بابت پاکی دلش و سخاوت وجودش می کند یا فقط بر پایه چرتکه انداختن و حساب و کتاب با هدف جلو بردن پیشرفت کاری خودش. مهم اینست که این خصلت خوب و نایاب بستر همکاری مناسبی فراهم می کند و یکی از نیروهای محرک خوب در یک سازمان است برای جلو بردن افکار و یا بهتر بگویم برای "نترسیدن از فکر کردن" ، "نترسیدن از مخالفت کردن"، "نترسیدن از بحث کردن". 

هر فرد، گروه یا سازمانی که خودش را از این فرصت ها محروم می کند، بدا به حالش!

فکر کنم تا بحال کم غرغر نکرده ام از کنفرانس های تلفنی ای که عین سیاه چاله ها وقتم را می کشند و در خود می بلعند. وقت ی که برای من گوهر است و لازمش دارم برای جلو بردن هزار تا کار مفید دیگر. توی ذهنم رویای ممیزی منظم تولید را دارم، ممیزی بی امان تامین کننده ها، آموزش اپراتورهای خط تولید، آموزش اپراتورهای Final Inspection، کنترل دقیق و چندباره فرایند فسفاتیزه کردن فلز و ... اما به جای همه اینها باید هر روز هفته تمام بعد از ظهرهایم بچسبم به تلفن و صدای ناسور آدم های نچسب یک سازمان ِ مشتری را تحمل کنم. نه که حق نداشته باشند ها ... حق دارند! ولی روی اعصاب هم هستند، تندخو و کمی تا قسمتی پرخاشگر و بی ادبند اما خوب ... شخصی نیست و اینرا می دانم. اتفاقا بابت یک چیز کلی هم از این معاشرت اجباری با آنها لذت می برم - بله عزیزان ... ما ز و خ ی س م شاخ و دم ندارد - چون اسم مرا طوری تلفظ می کنند که توی اینهمه سال که در ایتالیا هستم هیچکس اینقدر خوب و نزدیک به تلفظ اصلی اش در زبان فارسی تلفظ نکرده است! آنچه که در ایتالیایی accento نامیده می شود باعث می شود آهنگ اسمم محکم باشد و در تضاد با نرمی و شیرینی این اسم. (بله ... من اسمم را دوست دارم و آهنگش را هم. همیشه مدیون پدر و مادرم هستم بابت انتخاب این اسم بی نظیر برایم و تواضع دروغین هم نمی کنم در مورد زیبایی و خوش آهنگی  اسمم!) این دوستان خوش سر و دماغ فورد ولی با چنان طنازی می گویند "شیرین" که کم می ماند بگویم عزیز جانان من، اصلا شما بگو کل هشت ساعت ِ پنج روز کاری هفته را ما در Call Conference بگذرانیم. شما جان بخواه!!


چند تا مقاله خوب می خواهید مطالعه کنید؟

لطفا مغز خود را خالی نکنید.  (یادتان هست مرحوم استیو جابز همیشه لباسش یکسان بود؟ یا سرجو مارکیون- CEO ی فیات/کرایسلر- که همیشه یکجور لباس می پوشد؟)

مدیر کوتوله کیست.

حفاظت از چند جواب مثبت با هزاران جواب منفی


پی نوشت: مهارت های مدیریتی نه فقط در زندگی حرفه ای، که در زندگی فردی و شخصی هر کسی در بالا بردن کیفیت آن و بهبود روابط با دیگران موثرند. بخاطر همینست که همیشه دیگران را به مطالعه این نوع مقالات دعوت می کنم. واقعیت اینست که زندگی  و عمر ما سرمایه ای ست  - بواقع تنها سرمایه ای - که در اختیار داریم. باید بدانیم چطور از آن بهره ببریم تا به ورشکستگی نرسیم.